Centar efikasnosti

Veći dio HORSCH-ovog tima za istraživanje i razvoj se nalazi u sjedištu firme u Schwandorfu. Stručnjaci za zaštitu bilja se pak nalaze u kancelarijama HORSCH LEEB u mjestu Landau na Isaru. Redakcija terraHORSCH je posjetila tim u Landauu.


Tim R & D Crop Care u Landauu

Zaštita bilja je za HORSCH tržište koje raste. Od osnivanja ogranka HORSCH LEEB Application Systems GmbH je puno investirao u zgrade i proizvodne pogone u Landauu. Uprava, ali i odjel za istraživanje i razvoj se i dalje nalaze u bivšem sjedištu firme Leeb, u mjestu Oberpöring udaljenom nekoliko kilometara od Landaua. U okviru četvrtog proširenja proizvodnog pogona za posljednjih deset godina, dodana je nova zgrada sa kancelarijama u kojoj se sada nalazi odjel za istraživanje i razvoj. Tamo smo se sastali sa Florianom Zinkom. Do nedavno je bio šef odjela, a sada njegovo točno zvanje glasi „R & D Department Manager – Engineering BU Crop Care“. On nam objašnjava šta to znači: „Zaštita bilja je uvijek bila relativno samostalni profitni centar, počevši od razvoja preko nabave, proizvodnje i servisa. Tu ima velikih prednosti, jer određena područja za koje je potreban dinamičan razvoj su tako objedinjene i jasno struktuirane. Imamo manje problema sa kapacitetima i prije svega svi se koncentriraju na jednu temu: zaštitu bilja! Tako smo u mogućnosti da reagiramo brzo i agilno.

Način razmišljanja je skoro isti kao u nekom start-up poduzeću.“ Na osnovu ovog iskustva nastala je ideja Business Unit (BU). Plan je da se ova struktura prenese i na druge sektore u firmi HORSCH.


Florian Zink vodi odjel R & D Crop Care.

Florian Zink radi u Leebu od 2007. godine. On je inženjer strojarstva sa iskustvom u poljoprivredi i u Leebu je obranio svoj diplomski rad. „Još 2013. u kancelariji je bilo svega 6 osoba. Nisu nam trebala pravila komunikacije niti mnogo procedura. Svako je mogao koncentrirati se  na ono što radi, ali i da automatski bude u toku sa ostalim događanjima. Theo Leeb je bio u kancelariji pored i njegova vrata su uvijek bila otvorena. To je bilo vrlo efikasno. Kako je firma rasla, rastao je i broj kolega, kancelarije su se umnožavale, formirale su se radne grupe za različite teme. Kako bismo smanjili potrebu za komunikacijom, uveli smo određena pravila, kao na primjer shemu boja za naša crijeva za vodu. Tako svako odmah vidi u čemu je stvar, ne mora ništa pitati i nema konfuzije. Što je jedno područje veće, to su pravila važnija. Sve smo to saželi u uputstvu za zaposlene. Ali na jako pragmatičan način.“

Donošenje odluka

Prijee dvije godine je uvedena struktura vođe tima. Ranije se odjel sastojao od 17 zaposlenih, za mnoge stvari je jedina kontakt osoba bio Florian Zink. Nova struktura je omogućila podjelu zadataka. „Najvažnije u našoj suradnji je da svi imamo istu osnovu. Svako zna šta drugi misli. Imamo puno poverenja jedni u druge. Svi vrlo dobro znamo kako razmišlja naš šef Theo Leeb i kakva iskustva ima. To se vidi u našim proizvodima – kupac odmah vidi da je to naš proizvod. I to ne samo po dizajnu i načinu upravljanja. Tu se nalaze posebne ideje i funkcije. U velikim koncernima, prije svega ako se dodatno kupuju grupe proizvoda, to uglavnom više nije slučaj.” Međutim, Florianu Zinku i njegovom timu je jedna stvar posebno važna: „Svaki zaposleni samostalno donosi odluke u području rada za koju je odgovoran. Da nije tako, stalno bismo sjedili na sastancima.”

Florian Zink zna to iz osobnog iskustva: „Mogao sam preuzeti odgovornost vrlo brzo. Dok sam pisao svoj diplomski rad radio sam na ranim verzijama BoomControl, a nakon što sam diplomirao, na novoj generaciji krila uključujući kontrolni sistem. Slijedeći korak je bio GS 6000, dok je GS 8000 bio prvi projekat za koji sam ja bio u potpunosti odgovoran.“

Sedam timova odjela je podijeljeno na grupe proizvoda. Koncept moderne kancelarije omogućava istovremeno koncentraciju na rad i međusobnu komunikaciju.

Trenutno je u odjelu zaposlena 31 osoba. To su uglavnom strojarski inženjeri, tehničari i mehatroničari. Šest timova je podeljeno po grupama proizvoda: samohodne prskalice, vučene prskalice, krila i komponente, elektrika, elektronika, testiranje i menadžment proizvoda. Menadžment proizvoda je ujedno povezan sa marketingom proizvoda.

„U stvari, menadžment proizvoda je sastavni dio odjela za marketing u Schwandorfu“, objašnjava Florian Zink. „Nama je tamo potreban neko ko će biti zadužen za komunikaciju. Prethodnih godina smo imali nekoliko prekretnica, na primjer LT je prvi stroj sa plastičnim rezervoarom, novom elektronikom i prije svega velikim tržišnim potencijalom. Zato je važna i interna komunikacija. Preko vlastitog menadžmenta proizvoda dobijamo informacije direktno sa tržišta, možemo biti u bliskom kontaktu sa kupcima i održavati osjećaj za tržište.

Nova zgrada za kancelarije u Landauu je službeno otvorena u kolovozu 2019.

 

Ali što se točno radi kada se razvija novi proizvod? Florian Zink objašnjava proces: „Mi naravno znamo kako se naši strojevi pozicioniraju na tržištu kada je u pitanju potražnja. Stalno se konzultiramo sa Theom Leebom kojim projektima da damo prioritet. Mada, nikad nemamo fiksni termin za početak projekta. Tek kada dobijemo znak za početak radimo grubi koncept da vidimo da li su ideje izvedive u praksi. To se brzo odigrava. U slijedećem koraku širimo krug. Na primjer, naša uprava u projekat uključuje ključne kupce. Uvijek se trudimo da raznesemo tehologiju i prilagodimo je strojevima druge veličine, bez potrebe da ponovo sve radimo od nule. Kao neki modularni kit. Usprkos tome imamo jako puno slobode razvijati ideje i puno se konzultiramo sa Theom Leebom i Michaelom Horschom kako bismo došli do boljeg rješenja. Ova kultura dinamičnog napredovanja je bila osjetna kada su se HORSCH i LEEB spojili u jednu kompaniju. Nije bilo lutanja, već smo odmah krenuli pravo naprijed.“

Q-Gates

Sinergije između Schwandorfa i Landaua se stalno koriste, zato što jednostavno postoje stvari koje se u firmi ne moraju raditi dva puta. To su na primer prostor za cirkularno testiranje ili hidropuls u Sitzenhofu. „Nema baš puno sličnosti između naših proizvoda, ali u nekim stvarima se preklapaju“, kaže Florian Zink. „Ako kolege rade na nečemu što uključuje tekuće gnojivo, možemo podijeliti sa njima naše iskustvo, ali kada je ijreč o zavarivanju, onda u pomoć priskače Schwandorf.“

Sinergije između Schwandorfa i Landaua se stalno koriste, zato što jednostavno postoje stvari koje se u firmi ne moraju raditi dva puta. To su na primer prostor za cirkularno testiranje ili hidropuls u Sitzenhofu. „Nema baš puno sličnosti između naših proizvoda, ali u nekim stvarima se preklapaju“, kaže Florian Zink. „Ako kolege rade na nečemu što uključuje tekuće gnojivo, možemo podijeliti sa njima naše iskustvo, ali kada je ijreč o zavarivanju, onda u pomoć priskače Schwandorf.“

Impulsi iz prakse

Pored toliko zajedničkih stvari i umrežavanja, na prvi pogled jedna stvar ne paše: HORSCH u Schwandorfu i HORSCH LEEB u Landauu rade na dva potpuno različita proizvodna programa. Razlog za to se može naći u samim proizvodima. Prema Florianu Zinku, CAD program koji koriste savršeno odgovara HORSCH LEEB proizvodima i njihovoj konstrukciji: „Veće komponente poput kabine ili motora nabavljamo od vanjskih dobavljača. Tako dobivamo velike količine podataka koje naš program jako dobro obrađuje. HORSCH strojevi imaju dosta drugačije zahtjeve. Standardizacija bi mogla donijeti neke prednosti. Međutim, za nas su presudni argumenti savršeni alat i performanse. Na primer, simulacija opterećenja je u potpunosti integrirana i zato ne moramo unositi podatke. U oba slučaja imamo podršku naših vlastitih IT stručnjaka u Schwandorfu. Ovakva konstelacija savršeno odgovara filozofiji naše firme. Stremljenje optimumu zahtjeva odgovarajuće fleksibilno djelovanje.
Postoji mnogo komponenti koje čine uspješan proizvod. Zajednički cilj firmi HORSCH i HORSCH LEEB je zadovoljstvo kupca. Istraživanje i razvoj uglavnom postavljaju temelje tog zadovoljstva. I usprkos svim sistematikama i reguliranim procesima: mnogi impulsi dolaze iz obitelji vlasnika. Zato što one vuku korijene iz poljoprivrede.

Impressum

terraHORSCH

je međunarodni časopis za klijente firme

HORSCH Maschinen GmbH
Sitzenhof 1
DE-92421 Schwandorf
Tel.: +49 9431 7143-0
Fax: +49 9431 7143-9200
terra@horsch.com
www.horsch.com

Odgovorna za sadržaj: Cornelia Horsch
Redakcija: Johannes Hädicke

Priloge su napisali: Camille Blandin, Michael Braun, Lucas Cortinove, Johannes Hädicke, Cornelia Horsch, Phillip Krainbring, Eileen Nicolai, Fábio Benedito Ono, Magdolna Vas, Heike Wolf, Simon Wyatt

Fotografije: arhiva HORSCH, fotografija Petra Kellner, VDI, strana 27: iStock.com/ hfoxfoto (CO2), Seite 29: iStock.com/dhughes9, Farming Photography, Adrienn Fekete-Pálfi, Johannes Hädicke, C. Kappes, Simon Wyatt, Ceres Award: © Timo Jaworr za agrarheute

Prijevodi: engleski: Heike Wolf; francuski: Stéphane Proust, AeC Traduction; poljski: Barbara Dudkowski; ruski: Vyacheslav Veklenko, portugalski: Arno Dallmeyer, slovački: Marian Kukučka, srpski: YU-DNI d.o.o, hrvatski: GRAPAK d.o.o.

terraHORSCH izlazi dva puta godišnje na njemačkom, engleskom, francuskom, hrvatskom, poljskom, portugalskom, ruskom, slovačkom, srpskom, češkom i mađarskom jeziku
Časopis i svi u njemu sadržani prilozi i slike su zaštićeni autorskim pravom. Svako komercijalno korištenje van granica određenih zakonom o autorskom pravu zabranjeno je bez saglasnosti izdavača.

Produkcija i grafička obrada: Beckmann Verlag GmbH & Co KG, Lehrte
Štampa: Frischmann Druck und Medien GmbH, Amberg